Member of EVRS

Tuesday, 23 June 2009

Fire in the Office!!



Today morning in one OF our officeS there was a fire break which the cause could not be identified immediately.
The fire was huge but managed to destroyed only the office monitor, keyboard and partly the mouse. It has been suspected that the origin of this fire might be from the monitor.
The wooden table where the monitor used to be,remained intact! All wires going to the monitor were undamaged and CPU is still working perfectly.
Luckily this fire was distinguished by other staffs that were around at the time when incidence occured.
Nobody was injured. Thanks for courageous and fast acting staffs.
Our office has been suspended for any activities to investigate the cause of fire.
The photos above are the remains of the monitor and keyboard.
The grey stuffs on the table are fire extinguisher powder.
Sasa sijui hii monitor ni feki!!

10 comments:

Jambo said...

Pole Bro

jaz said...

wow......lucky that is all that was damaged! i am very happy no one was hurt!

Yasinta Ngonyani said...

Namshukuru Mungu hajaumia mtu na pole sana.

Anonymous said...

Uchawi huo. inakuwaje monitor iungue beyond repair halafu meza ibaki vilevile? Niiteni mimi niwatafutie huyo mchawi. Pia acheni uvivu kuungua kwa monitor tu ndio mfunge kabisa kazi kwa wiki nzima. You are being unproductive.

SIMON KITURURU said...

Bahati kweli kulikuwa na watu waliostukia kitu before too late

Anonymous said...

We anony 9:28 una matatizo kweli, hujui maana ya ajali. Moto mkali ukiwahiwa waweza kuokoa uharibifu zaidi, hata kama ukiwaka juu ya kichwa chako, unaweza kuungua nywele tu!
Nimeisoma taarifa mara 3, lakini sioni neno la kufungwa kwa ofisi kwa wiki nzima, au wewe ndio mchawi!!

George, London said...

loh,poleni sana kwa janga hilo la moto.

Anonymous said...

Inatakiwa atu wote tuwe tayari wakati wowote kwa majanga. Tunafurahi kusikia ya kuwa hakuna mtu aliyeumia.

mumyhery said...

Pole sana twashukuru umenusurika

chib said...

Thanks a lot, sikuwepo ofisini wakati wa tukio, maana nilipitia sehemu nyingine kwanza, kufika ofisini nikakuta kila kitu kimeshazimwa. Tunamshukuru Mola.