Member of EVRS

Friday, 5 March 2010

Tanzania Beggars Now Suffers


Last month there were rumours in Tanznia that one lady had her hand sproutted with hair following offering money in kind to a crippled beggar at one of the traffic lights. She eventually failed to drove away when she was permitted to go by a traffic officer.
Through complex explanations, the lady was said to vanish into thin air leaving the vehicle alone. So many blah blah came out, however, this story was denied by police forces. It was eventually known to be mzaha tu.
Some comedians decided to use their profession to send a message to the community that information was just a rumour, and they bear in mind that the "good samaritans" stopped to offer beggars (especially crippled) anything which made them (beggars) suffer more, in fact even beggars themselves they admitted to suffer following this rumours.
Unfortunately, during the video shooting, some of the nearby beggars were angered by the immitation and one of them reacted by beating the TV crews and comedians and through life saving race, one of the commedians was knocked off by a car and he sustained some injuries.
Still people are reluctant to offer money to the beggars, and now people are making jokes that the more you give, the more hair sprout in your body. For this photo, they make a joke that this "good samaritan" offered equivalent to 1 USD!
Lakini kwa nini Tatizo la Omba omba limekuwa sugu sana hasa Dar es Salaam?
Au tunasubiri wafadhili kuja kutusaidia?!!!

5 comments:

Yasinta Ngonyani said...

swali nzuri sana kaka chib!!

Fadhy Mtanga said...

Ni tatizo kubwa sana. Pengine waje wafadhili.

kamala Lutatinisibwa Lutabasibwa said...

tukiachana naswali lako, kisa hiki kinasisimua katika ulimwengu huu wa watu washikao biblia /korani kwapani, huku wakiwa na hirizi mifukoni

EDNA said...

will take time to tackle Beggars problems....kweli hii ni Comedy wamezusha jambo na watu wameamini...mweee.

SIMON KITURURU said...

@Haki ya nani Beggars is a worldwide Problem. Nakumbuka enzi hizo naingia mitaa ya kaskazini ya Ulaya hakukua na ombaomba sikuhizi karibu kila mji Mkubwa Ulaya hii ambayo inadaiwa ni ya wajali watu utakuta kuna ombaomba.

Kumbuka bado Ulaya hii mfumo wao walasio wakipepari kama wa Marekani na Uingereza kama unaelewa kimfumo nchi kama Sweden, FINLAND, Norway zinachezaje UBEPARI.


Tukirudi BONGO. Nimesoma HIGH SCHOOL Mazengo dodoma enzi shule hiyo ipo. Hapo kulikuwa na watu kila siku mitaa ya msosi wanakuja kusaka makombo na tukifunga shule wanaishi kama kawaida ya watu maeneo mengine. Nachojaribu kusema ni kuwa OMBAOMBA ni kitu kigumu kwa kuwa huweza kugeuzwa LIFESTYLE.

ni hilo tu!:-(