Member of EVRS

Sunday, 18 April 2010

Shared Sunday Memory

As I sat at this corner of my front garden, it made me laugh when I recall how bitter I was when I arrived from work and found my gardener had "shaved" my trees in the process of prunning.

Just see below what he did 6 months ago.

I just want to wish you a lovely Sunday. And take it easy at the difficult times, shading out bad memories will make a way to new and fresh memories.
I have learnt something out of this garden!

12 comments:

Subi said...

pole, mwe, mi ningelia na kuchukia.

Candy1 said...

aaaaaaaaaaw!! I remember this hehehehe now this is nice right? but definetly he didn't "prune"...he "cut" everythin lol...jumapili njema kaka

Yasinta Ngonyani said...

nipendavyo maua ningelia na sijui ningefanya nini? Jumapili njema kakangu Chib na pia wengine wote!!

EDNA said...

Jumapili njema kwako pia kaka.

Upepo Mwanana said...

Ndio maana tukaumbwa kusahau. Jumapili njema kwako pia

chib said...

Ahsanteni nyote

Anya said...

Wow!!
Wonderful garden
looks so beautiful :-)

kamala Lutatinisibwa Lutabasibwa said...

mbona yamependeza kuliko yale ya zamani??

chib said...

@ kAMALA, YALE YA ZAMANI SI YALIPIGWA PANGA YOTE.
Hata hivyo, ndio maana nimesema bustani hii imenifundisha kitu

kamala Lutatinisibwa Lutabasibwa said...

ok

Masangu Matondo Nzuzullima said...

Hapa ni Mwanza au Kigali?

chib said...

@ Masangu, hapa ni Kigali ndugu yangu