Member of EVRS

Wednesday, 23 February 2011

Gaddafi's speech excerpts



What is your comment regarding this speech!!

9 comments:

Anonymous said...

Dying horse kick!

Anonymous said...

Mad man speech, I mean more or less

SIMON KITURURU said...

I am not so sure about his state of mind!:-(

Jumaa said...

He took weed to calm down his head before that speech

emu-three said...

Watu wana roho ngumu! Duuh, sidhani ni uchu wa madaraka tu!

Goodman Manyanya Phiri said...

Tuwe wavumilivu na wasiyopendelea upande mmoja katika mambo ya vita vya wenyewe kwa wenyewe.

Ninavyoelewa mimi, wananchi wa Libya ndio wanaishi kwa starehe (PER CAPITA INCOME) kuliko taifa lolote Barani.

Kwa hiyo: je, sababu za maandamano dhidhi ya Gadaffi ni zilezile za Tunisia au Misri? Au wapo wengine wa kimataifa wenye nia zao chafu dhidhi ya taifa la Libya?

Mimi nafikiri: TIME WILL TELL!

John Mwaipopo said...

goodman nakubaliana na wewe time will tell. i think 42 years in power is such a long time to have told him that he was supposed to have relinquished power long a go. the libyans are not comparing themselves with other africans. they just want to have much much better life and they seem to have seen a barrier to that life for 42 years. now they want it go.

fuddy-duddy gaddafi

Goodman Manyanya Phiri said...

@John

Hapo nami umenipa mtazamo mpya kabisa. Wahenga huko Uzunguni walisema kale, sio???: VARIETY IS THE SPICE OF LIFE!

Anonymous said...

your blog is awesome....www.funnyscrapcodes.blogspot.com