Member of EVRS

Monday, 12 October 2009

Swine Flu in Rwanda

Rwanda has been hit by swine flu for the first time.

It was at the end of last week when the first case of swine flu was diagnosed at Kigali when the two children of a state minister was found to be positive, later the minister was tested positive too, however the spouse to minister was negative.

This follows a short illness of high fever and flu, apparently the minister has a mild flu. Some few days ago, the minister was on the trip to USA with two children, and on arrival back they all suffer from flu, but one child was a little bit more ill and necessitate admission.

So far, 3 doctors who attended the child of minister and another student at the hospital where the child was admitted have suffered mild flu and have been quarantined. One patient who was admitted at the hospital (a child of minister), has been discharged under quarantined, and the condition of child was described as good.

Total of 12 cases has been reported so far including a child from the same school where the minister’s children studies. The school has been ordered to be closed for one week.

All cases are mild and no death has been reported.
Rwandan Minister for Health is working hard on the issue and has given an assurance that all precautious measures have been taken and people should not worry.

7 comments:

Faustine said...

The infection is currently entrenching itself in the community. It will be with us for foreseeable future.

Subi said...

Chib, hongera kwa sikukuu yako ya kuzaliwa. Nimekosa pa kuandika ikanibidi kuandika hapa japo haihusiani na habari ya mafua ya ya nguruwe.

chib said...

Karibu dada Subi, nashukuru kwa pongezi.

Faustine, do you think this virus is as deadly in Africa as in other continents? Because, so far it has claimed less fatal results in this side of the world!

John Mwaipopo said...

mungu atupishie mbali. ukimwi unatosha. airejeshe hii mambo hukohuko uingereza na mexico.

Faustine would you mind reminding us the symptoms and what should one do should he/she feel one of those symptoms?

John Mwaipopo said...

mungu atupishie mbali. ukimwi unatosha. airejeshe hii mambo hukohuko uingereza na mexico.

Faustine would you mind reminding us the symptoms and what should one do should he/she feel one of those symptoms?

Faustine said...

dalili za H1N1 au mafua ya nguruwe zinafanana na dalili za mafua ya kawaida ikiwa ni pamoja na homa, koo kuwasha, maumivu ya viungo, kujisikia kuchoka na baadhi ya watu hujisikia kutapika au kuharisha.

Ugonjwa huu unasambaa kwa kasi sana na si hatari kama ugonjwa wa mafua ya ndege.
Wengi ya wagonjwa wanaofariki huwa wana magonjwa mengine yanayowakabili.

Ugonjwa huu usambazwa kwa njia ya hewa pale mtu mwenye ugonjwa huu anapopiga chafya au kukohoa.

Mgonjwa anashauriwa kuziba kwa kitambaa au "tissue" wakati wa kupiga chafya au kukohoa.
Mgonjwa anashauriwa kuosha mikono mara kwa mara kwa maji na sabuni. Unaweza kutumia pia Alcohol-based hands cleaners.
Kuna dawa zinazoweza kutolewa kwa mgonjwa kama atawahi kwenda hospitali ndani ya masaa 72 ya kupata ugonjwa huu.

Ukihisi una dalili kama hizi unashauriwa kuonana na Daktari.

Naomba kuwasilisha.
Mdau
Faustine

chib said...

Tunashukuru kwa ufafanuzi. Nitaipaisha kwa faida ya wengine