Member of EVRS

Monday, 12 October 2009

Huraaah. Today is my BD



Traditionally, birthday is celebrated by family and friends gatherings, and of course they enjoy drinks and BD cake together without forgetting the special BD songs and cheers.
What happen if you are outer there and there is no body to join the party ..... Any idea on how to celebrate?
I decide differently, to eat the most delicious food which my mother taught me .... many years back, cooked in a traditional way.
Well, this was against my odds, usually I don’t spend much time in kitchen, but because it is my special day, I decided to prepare my organic food, purely traditionally…… I used a clay pot where all the foods were steamed in it after being wrapped in the banana leaf.
Then I had to prepare the juice which I extract from the mango without using a blender, just simple pounding and then juice was squeezed, nothing added, I mean even water was not added.
All these preparations consumed my precious one hour! And the final result was as you see above on the photo.....But I enjoyed my art and BD!
Huraaaaaaaaaah!

11 comments:

Fadhy Mtanga said...

Hongera sana kaka Chib kwa siku yako ya kuzaliwa.
Mungu akujaalie afya njema, amani, furaha tele na mafanikio.
Uwe na wakati mzuri.

Yasinta Ngonyani said...

Hongera sana kwa siku hii MAALUMU kuonekana kwa mara ya kwanza katika ulimwengu huu. Na hicho chakula natani kwali....LOL. Nakutakia kila la heri na pia uishi miaka mingi na uwe na siku nzuri leo. HONGERA SANA KAKA CHIB.

John Mwaipopo said...

hongera sana. may the seed of the mango from which you extracted juice grow to be 100 yrs before your hair become fully grizzled. ha! ha! ha!

i can imagine you in the kitchen perhaps with a pair of shorts (bukta) and a T-shirt...LOL.

George, said...

happy birthday bro, huo mlo mate yanitoka. Wish all ze best.

chib said...

Nashukuru sana, hasa baada ya kula chakula cha jadi. Mwaipopo umejuaje, hakika nilikuwa kwenye pensi na t-shirt

Faustine said...

Mkuu,
Hongera kwa kuongeza mwaka mmoja kwenye umri na busara.
Sikujua kuwa katika fani ya upishi nawe umo...Safi sana!

SIMON KITURURU said...

Hongera Mkuu!

Ila nimetamani chakula chako na njaa imeongezeka!:-)

chib said...

Duh? Fani ya upishi.. huko sipo, ila niliamua tu kama njia ya kufurahi.
Karibuni japo kwa macho au kutazama pekee :-)

Masangu Matondo Nzuzullima said...

Happy Birthday. Amani na upendo kwako pamoja na wapendwa wako

Candy1 said...

Oh no!! I am soooo carried away with my work I missed it!! hehehehe I love Bdays!! HAPPY BELATED BIRTHDAY kaka!!

Anonymous said...

Happy Belated birthday, sasa hiyo rangi ya purple ni kitu gani hapo? I wish I could taste it!